Pod bronzom se podrazumeva legura bakra i kalaja. Međutim, šire posmatrano, to ne mora biti dvojna legura niti kalaj mora biti legirajući element (pa zbog toga pored kalajne, postoji i aluminijumska, olovna, manganska ili druge bronze).
U kalajnim bronzama najveći sadržaj kalaja ne ide preko 20%. Prisustvo kalaja u leguri utiče na povećanje njene čvrstoće i istovremeno opadanje plastičnosti. Ovo opadanje plastičnosti nije posebno veliko do sadržaja kalaja do 5%, ali je posle toga znatno brže. Zbog toga je kod bronzi za livenje sadržaj kalaja veći nego kod bronzi za obradu deformacijom. Čvrstoća raste sve do 15% kalaja, a zatim počinje da opada.
Legure bakra sa aluminijumom i drugim pratećim elementima (mangan, nikl, gvožđe i sl.) u praksi se nazivaju aluminijumskim bronzama i u svom sastavu imaju najviše do 11,5% aluminijuma. Povećanjem sadržaja aluminijuma u leguri sistema Cu-Al raste zatezna čvrstoća, a pri sadržaju od 10,5% postiže svoj maksimum. Međutim, sposobnost deformacije sa povećanjem sadržaja aluminijuma opada do 2%, a zatim raste i postiže svoj maksimum pri 8%.
Bronzani proizvodi se isporučuju bilo grubo obrađeni na predmeru od 2mm do finalne mere ili kompletno finalizovani prema tehničkoj dokumentaciji kupca.
Asortiman bronzanih proizvoda obuhvata:
1. Puna bronza okruglog profila
2. Šuplja bronza okruglog profila
3. Specijalni profili izrađeni prema tehničkoj dokumentaciji kupca
Pod mesingom se podrazumeva legura bakra (Cu) i cinka (Zn). U sastavu legure postoje različiti sadržaji bakra i cinka koji određuju oblast primene prema potrebama krajnjih kupaca. Legure sa najširom primenom su CuZn58, CuZn63 i CuZn70 (tombak). Proizvodi od mesinga mogu se isporučivati u tri stanja (vučeni, presovani i liveni), a prema načinu dobijanja. Prema obliku, ovi proizvodi mogu biti:
– Okrugli materijali punog profila
– Limovi
– Cevi
– Flahovi
– Specifični profili prema potrebama različitih industrija
Ovi materijali, s obzirom na svoju postojanost u agresivnim sredinama i sredinama gde je naročito izraženo prisustvo vode, nalaze svoju primenu u oblasti proizvodnje ventila, fitinga, vodovodno-sanitarnog programa, rashladne tehnike, grejanja, kao i u automobilskoj industriji i industriji nameštaja.
Ovi materijali su pogodni za različite vrste hemijskih zaštita, poput hromiranja, niklovanja, cinkovanja, pozlate, srebrenja i sl.
Bakar na vazduhu stvara tanak zaštitni sloj zelene boje, zvani patina. Dodirom bakra sa sirćetnom kiselinom stvara se otrovni bakarni acetat.
Bakarni poluproizvodi i proizvodi imaju široku primenu u oblastima telekomunikacija, električnih instalacija, teške industrijske opreme, klimatizacije, građevinske industrije, automobilske industrije, bele tehnike, elektronike, izmenjivača toplote i vodosanitarnih i grejnih instalacija.
Bakar se isporučuje u sledećim oblicima:
- Bakarne cevi (tvrde, polutvrde, meke)
- Bakarni limovi
- Bakarne šipke (okrugle, šestougaone, kvadratne)
- Liveni bakar
- Bakarni fitinzi
- Bakarne šine
- Bakarni profili
- Bakarne trake
- Bakarne žice
Kod aluminijuma se na vazudu na površini obrazuje oksidna presvlaka, koja je vrlo otporna prema koroziji. Aluminijum ima dobru električnu provodljivost (oko 2/3 provodljivosti bakra) i dobar je provodnik toplote. On se dobro prerađuje vučenjem, istiskivanjem, valjanjem, presecanjem i livenjem; dobro se zavaruje, lemi i prerađuje u prah, te se obrađuje struganjem, glodanjem i bušenjem. Aluminijum ima veliku sposobnost legiranja, gde čak i vrlo mali dodaci bakra, mangana i magnezijuma znatno povećavaju tvrdoću i čvrstoću.
Aluminijum se isporučuje u sledećim oblicima:
- Aluminijumske šipke – vučene i presovane
- Aluminijumske šipke – okrugle, šestougaone i kvadratne
- Aluminijumski limovi
- Aluminijumske legure – silumin
- Aluminijumske cevi
- Aluminijumski profili – standardni
- Liveni aluminijum